Ve dnech 6. – 7. března 2018 se v dílnách praktického vyučování Středního odborného učiliště Hradec Králové uskutečnilo regionální kolo pro žáky 3. ročníku Obráběč kovů. Soutěž byla určena pro jednotlivce, ale i pro dvoučlenná družstva. K soutěži se přihlásilo sedm škol, ale nakonec přijely a soutěžily pouze školy čtyři. Naši patronátní Střední školu obchodu, řemesel a služeb reprezentovali žáci Petr Kubík a Tomáš Leier.

Úterý 6. března bylo vyhrazeno praktické části, kde žáci dle výkresu zhotovili dvě součástky, které tvořily sestavu a tak byla i zaručena přesnost výroby. Program začínal v 7.30h, nejdříve proškolením BOZP a seznámením s pracovištěm. V 8h byla odstartována soutěž, přerušená obědem 11.00 -12.30h a ukončena v 15.30h. Naši žáci si nevedli špatně, průběžně na 4. a 6. místě, ale musí se vzít v úvahu, že to byla první zkušenost se soutěží a nervozita udělala své. Taky pracovali na jiném typu soustruhu, než byli zvyklí. V tom měli ostatní žáci výhodu.

Ve středu 7.března pokračovala soutěž teoretickou částí, která se skládala z 6 úkolů a písemného testu. Žáci měli dvě hodiny na to, aby teoretickou část splnili. Našim žákům se v této oblasti dařilo hůře než v praktické části, protože jejich celkové hodnocení je posunulo ve výsledkové listině dozadu. Petr Kubík skončil celkově na 8. místě a Tomáš Leier na 5. místě.

Co závěrem? Oba kluky jsem pochválil za jejich snahu a bojovnost v soutěži. Celá soutěž bylo to pro ně, ale i pro mě velmi přínosnou zkušeností do budoucna. Věřím, že příští rok stávající umístění vylepšíme.

Aleš Dytrt