Zelená řemeslům

Řemeslo má zlaté dno, jak praví přísloví, ale najít dobrého řemeslníka je dnes velký problém. Není divu. Odborné školy jsou podfinancované, trápí je nedostatek studentů. Kdo by se vlastně chtěl učit ve školách, kde je zařízení z minulého století, stačí chvilku počkat a může putovat rovnou do muzea? Proč by se žáci měli učit dnes to, co už včera nikdo nepotřeboval?

Podniky potřebují šikovné a dobře připravené dělníky, školy potřebují moderní zařízení a studenty. Zadání je jasné, jednoduché a řešení v podstatě také – spolupráce škol s firmami.

Střední škola obchodu řemesel a služeb Žamberk spolu s firmou Bühler patří v Pardubickém kraji mezi první vlaštovky, kde funguje model vzdělávání: ve škole teorie – ve fabrice praxe. Výhody jsou zřejmé pro obě strany – škola poskytne profesionály a odborné zázemí pro teoretickou výuku, firma moderní stroje a zařízení, které by si škola při současném způsobu financování nemohla dovolit.

Plnou podporu pro tento model vzdělávání vyjádřila ministryně školství Kateřina Valachová a hejtman Pardubického kraje Martin Netolický na své návštěvě SŠ OŘS a firmy Bühler v Žamberku dne 9. září 2016. Delegace si prohlédla v doprovodu ředitele firmy Ing. Appeltauera a ředitelky školy PhDr. Pecháčkové nejprve nejmodernější výrobní prostory firmy Bühler, dále pak pracoviště žáků oboru obráběč kovů. Poté následovala prohlídka školy s hlavním bodem programu - slavnostní otevření nové odborné učebny pro již zmíněný obor obráběč kovů. Během neformálního setkání s učiteli školy pohovořila paní ministryně s pedagogy a ubezpečila je, že odborné vzdělávání má nepochybně prioritu. Hejtman Netolický ve svém projevu také potvrdil, že podporuje model duálního vzdělávání a že se bude snažit, aby se spolupráce škol a firem rozšířila na další obory.

Zdá se tedy, že na modernizaci odborného vzdělávání je dobře našlápnuto a že nakonec odborníci budou.

Ing. Cukor Stanislav

buhler1