I s jídly ze školní jídelny se dá vyhrát gastronomická soutěž

Pardubický kraj – Školní jídelny ušly za posledních několik let dlouhý kus gastronomické cesty. Mnohé z nich se mohou pyšnit nejrůznějšími oceněními a hlavně prázdnými talíři spokojených strávníků. Pardubický kraj ocenil ty, které úspěšně reprezentovaly na soutěži „Nejlepší kuchař roku 2020 ve společném stravování“ nebo se účastnily projektu „Moderní pojetí tradičních receptur ve školních jídelnách Pardubického kraje – Kuchyně našich babiček“. Celkem šest škol získalo Cenu radního Pardubického kraje zodpovědného za školství „Gastrohvězda školních jídelen 2020“ a čtyři školy získaly ocenění za uvedený projekt radního. Cenu tvoří plakety, diplomy a samolepky.

„Mám velkou radost, že se pracovníci školních jídelen, kromě své každodenní náročné činnosti, účastní gastronomických soutěží a projektů. Je vidět, že jim není lhostejné, jaké jídlo žákům připraví. Dodržet školské normy a zároveň připravit chutný a dobře vypadající pokrm je obdivuhodné,“ sdělil radní pro oblast školství Bohumil Bernášek.

Mezi oceněnými školami byly ty, které se účastnily 3. ročníku soutěže „Nejlepší kuchař roku 2020 ve společném stravování“. Pro zařízení školního stravování byly určeny čtyři kategorie: nejchutnější svačinky v mateřských školách, nejchutnější pokrm v základních školách, nejatraktivnější pokrm ve středních školách a nejlepší moderní bezmasý pokrm.

V poslední jmenované kategorii se mezi čtyřmi nejlepšími prosadil Pavel Juliš ze Střední školy automobilní Ústí nad Orlicí s čočkovým salátem se zeleninou a kuličkami z ovesných vloček s olomouckými tvarůžky. „V naší školní jídelně pracuje tým pěti lidí, denně uvaříme více než 400 obědů a k tomu ještě děláme snídaně a večeře. Snažíme se kromě tradičních jídel, která jsou velmi oblíbená, zařadit do jídelníčku i méně obvyklé recepty. Vítězný pokrm ale není nijak exotický, neboť jsme použili typickou českou surovinu,“ řekl oceněný kuchař.

„Chtěl bych zároveň poděkovat za velmi dobou práci a chutná jídla pracovníkům všech pětiset dvaceti školních jídelen“ dodal Bohumil Bernášek.

Ocenění „Gastrohvězda školních jídelen 2020“ získaly:

Mateřská škola, Chrudim, Svatopluka Čecha

Základní škole Svitavy, Felberova

Dětský domov se školou, SVP a ZŠ Chrudim

Střední odborné škole a Střednímu odbornému učilišti Polička

Dětský domov se školou, SVP a ZŠ Chrudim

Střední škola automobilní Ústí nad Orlicí

Integrovaná střední škola Moravská Třebová

Střední škola obchodu, řemesel a služeb Žamberk

Střední zdravotnická škola Svitavy

Střední průmyslová škola stavební Pardubice

Back to top