Dne 25.2.2019 se v Divišově divadle v Žamberku uskutečnilo slavnostní předávání ocenění Talent 2018

Martin Čáslavka reprezentoval naši školu na krajském kole  XII. ročníku Festivalu vědy a techniky

Dne 27. února 2019 se v rámci veletrhu nábytku Mobitex konalo republikové finále truhlářské soutěže.

Ve dnech 26.2.-1.3.2019 proběhlo v Brně celostátní finále „ UČEŇ INSTALATÉR 2019“.

Dne 15. února se náš žák oboru obráběč kovů Martin Čáslavka zúčastnil XII. ročníku Festivalu vědy a techniky pro děti a mládež

Dne 30. ledna se ze SŠ obchodu, řemesel a služeb Žamberk studentka prvního ročníku oboru cukrář Daniela Kosková zúčastnila soutěže O Priessnitzův dortík 2019 v Jeseníku. Disciplíny – slavnostní dort na téma fantazie, pódiové disciplíny zdobení perníků královskou glazurou a dohotovení studeného restauračního moučníku.Daniela byla nejmladší účastnicí soutěže. Na soutěž se připravovala pečlivě i ve svém volnu, a díky tomu dosáhla krásného výsledku, když se umístila v bronzovém pásmu. Za krásný výkon jí patří velké poděkování a přání dalších úspěchů.

Jiřina Dušková

Pardubice – TECHNOhrátky a ZDRAVOhrátky – úspěšné projekty Pardubického kraje na podporu technického, odborného a zdravotnického vzdělávání mezi žáky základních škol – se ve čtvrtek 24. ledna rozloučily s loňskou sezonou. Na slavnostním setkání v sálu Jana Kašpara v budově Krajského úřadu Pardubického kraje se nejen bilancovaly oba skončené ročníky, ale současně byli vyhodnoceni nejúspěšnější účastníci doprovodných žákovských a studentských soutěží v roce 2018. Tři vítězné trofeje z pěti zamířily za žáky do pardubických škol.

Slavnostního odpoledne se zúčastnili také radní Pardubického kraje Bohumil Bernášek, Václav Kroutil, Hana Štěpánová a Ladislav Valtr, pracovníci krajských odborů školství a zdravotnictví, ředitelé středních i základních škol, zástupci Úřadu práce, Hospodářské komory, Svazu průmyslu a dopravy ČR, významných regionálních firem a krajských zdravotnických zařízení.

„Oba projekty jsou pro Pardubický kraj prestižní a ostatní regiony v České republice nám je závidí. Jejich přínos spočívá především v tom, že na středních školách v Pardubickém kraji stále narůstá počet žáků, kteří se hlásí do učebních oborů, a také počet studentů v maturitních oborech se drží na stabilní úrovni. Důležité je, že do lavic už nyní v mnoha případech usedají ti, kteří si předtím školu a její zázemí nejen prohlédli, ale také vyzkoušeli při konkrétní akci TECHNOhrátek,“ uvádí Bohumil Bernášek, radní Pardubického kraje pro školství.

Organizátoři TECHNOhrátek, do nichž se loni aktivně zapojilo 1 954 a v průběhu šesti let celkově 10 397 žáků 8. a 9. tříd, představili hostům Top 10 nejzajímavějších událostí, které loni přímí aktéři projektu při jednotlivých akcích zažili. Patřilo sem třeba přestěhování zvířat ze školního statku ve Vesci a vznik minizoo v Chrudimi, česko-polské TECHNOhrátky v Králíkách za účasti žáků z Miedzylesie a Domaszkówa, pořizování „selfíček“ s obávaným škrtičem krajtou královskou v Litomyšli nebo unikátní počin ředitele chvaletického učiliště, který den před akcí za asistence manželky napekl pro školáky 638 ozobených perníčků ve tvaru traktoru.

„Jsem velice potěšen, že v tak úspěšném projektu jsou prezentovány také střední zemědělské školy. Mezi školáky se to už odráží ve zvyšujícím se zájmu o studium zemědělských oborů,“ říká Václav Kroutil, radní Pardubického kraje pro životní prostředí, zemědělství a venkov.

Radní Pardubického kraje odpovědná za regionální rozvoj, evropské fondy a inovace Hana Štěpánová připomněla, že díky evropským fondům jsou zateplovány a modernizovány budovy středních škol v regionu a obnovuje se zařízení učeben nábytkem i speciálním vybavením. „Vše přitom musí vyhovovat nárokům na vzdělání pro současnost. Aby toto skvělé zázemí bylo plně využito žáky především v technických oborech, je třeba děti do škol přilákat nejprve na prohlídku a později na studium. O úrovni vybavení se mohou přesvědčit právě účastníci TECHNOhrátek,“ dodává Hana Štěpánová.

Společné téma – videoreportáže
Dlouhodobé soutěže, které provázely loňský, 6. ročník TECHNOhrátek, se u žáků základních i středních odborných škol zaměřily na videotvorbu. Stávali se z nich režiséři, produkční, kameramani i herci. Úkolem žáků základních škol bylo zachytit dojmy, postřehy a zážitky v krátké videoreportáži Můj den na TECHNOhrátkách. Tu podle odborné poroty nejlépe ztvárnil Jonáš Říha, žák 9. třídy NOE – Křesťanské ZŠ a MŠ Pardubice.

Téma videosoutěže pro studenty středních odborných škol znělo Představ svou školu a výsledkem měl být vtipný a originální pohled do zákulisí učeben, dílen i vyučovacích hodin. V hlasování fanoušků na Facebooku projektu suverénně zvítězila v konkurenci dvanácti snímků z osmi škol reportáž dvojice Pavlína Holubová, Matyáš Bejsta ze SPŠ stavební Pardubice. V nápaditém a humorně laděném klipu se do netradičních rolí cool-herců převtělili také pedagogové školy. Pořadí podle bodování poroty bylo poněkud odlišné: 1. SŠ obchodu, řemesel a služeb Žamberk (Nela Dočkalová, Eliška Motlová, Patrik Kalous), 2. SPŠ stavební Pardubice (Pavlína Holubová, Matyáš Bejsta), 3. SOUO Králíky (Antonín Kaplan, Imrich Malík) a SOUZ Chvaletice (Ondřej Tomášek, Jaroslav Kutřín, Lukáš Minarčík).

Soutěž Učeň instalatér 2019 potvrdila nejlepší přípravu žáků oboru instalatér

V krásném adventním předvánočním čase proběhlo regionální kolo soutěže truhlářů v České Třebové.

Žáci Střední školy obchodu, řemesel a služeb Žamberk se zúčastnili 10.11.2018 ve firmě Bühler CZ s. r. o., Žamberk „Techné 2018“.

Finále 21. ročníku soutěže odborných dovedností Učeň instalatér 2018 se také letos konalo na výstaviš-ti v rámci doprovodného programu Stavebních veletrhů Brno 2018.

Ve dnech 4.-5.4.2018 se naše škola zúčastnila regionálního kola soutěže v oboru instalatér na výstavišti v Litoměřicích.